Disleksi Nedir?

Çocuklarımız okulda sorun yaşadığı zaman hemen bundan bir şey olmaz yaftası koyabiliyoruz. Ama uzmanlar bunun böyle olmadığı çocuklarınızın başka sorunları olabileceğini ön görmenizde yarar olduklarını belirtiyorlar. Bazı çocuklar okulda başarılı olamayıp sosyal hayatta oldukça başarılı olabiliyorlar. Bunun sebebini okulu sevmemeleri olarak algılayabiliyoruz ama sorunun bu olmadığı bazen ortaya çıkıyor. Kimi çocuklar derslerine yeteri kadar odaklanamadığı yada anlamadığı için okula küsebiliyor.

Öğretmenlerinin ona kızması bile okuldan soğumalarına sebep olabilir. Ama sorun bu olmayabilir uzmanların ailelere dikkat etmesi konusunda uyardığı bir nevi öğrenme bozukluğu olan disleksi konusunda tavsiyeleri var. Çocuğumuzun dersleri kötü olabilir veya derslerini anlamayabilir bunun sebebi disleksi gibi çocuklarda sözel zekayı oldukça etkileyen bir hastalık olabilir.

Çocuğunuzun sayısal zekası disleksi hastalarında oldukça iyidir ama konu sözele gelince okuma bozukluğu olduğu için bu derslerinde zayıf kalabilirler. Çocuğunuz disleksi hastası diye üzülmeyin aslında bu hastalığa sahip insanlar üstün zekalı olabilme olasılıkları çok fazladır. Gerekli eğitimi aldıklarında bu hastalığın üstesinden geldiklerinde bütün yaşamı boyunca başarılı olabilirler.

Disleksi Testi Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun okulda bu tarz problemleri olduğu  zaman bir uzmana götürmekte fayda vardır. Sayısal zekası oldukça başarılı ama kitap okumayı sevmiyor ise sözel derslerde bir başarı yakalayamıyor ise ev ödevi yapma gibi bir sıkıntı çekiyor ve okuma yazma gibi problemleri varsa çocuğunuz disleksi hastası olabilir. Çocuğunuz bazı kavramlarda sorun yaşayabilir bunları takip ederek çocuğunuzda bir sorun var mı anlayabilirsiniz. Kesinlikle öğrenme bozukluğu bunların başında geliyor.

Çocuğunuzu takip ederek ilk teşhisi siz koymalısınız. Öncelikle okuma yazma gibi problemleri var mı bunları sevmiyor ve beceremiyor gibi problemleri varsa dün bugün yani zaman kavramlarını unutuyor ve bunları karıştırıyor ise sözel zekası aşırı düşük ama sayısal zekası yüksek ise çocuğunuz büyük ihtimalle disleksi hastası olabilir. Başakşehir çocuk psikoloğu gibi tedavi merkezlerindeki pedagog uzmanlarına bu konu ile ilgili başvuru yapabilirsiniz.


Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
İmplant Fiyatları