Kenevir Bitkisinin Faydaları

Dünya coğrafyasında bir zamanlar en yaygın üretim bitkisi olan kenevir ilerleyen zamanlarda yok olmaya devletler tarafından yasaklanmaya başlandı.

İnsanlığın varoşundan bu yana kullanılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. İlaç , kağıt kumaş gibi bir çok geniş alanda kullanıma sahip olan bu bitkinin günümüzde kötü bir şöhreti var.

Daha çok uyuşturucu yapımında kullanılan kenevirin bir çok cinsi bulunuyor. Öncelikle uyuşturucu yapımında kullanılan kenevirin dişi eşeyli olanıdır. Bu bitkinin yaprakları kurutularak yada sömek denilen uç kısmı toplanarak uyuşturucu yapımında kullanılır. Şu anda ülkemizde Kastamonu civarında ekilen kenevir bitkisinin tüm yurda yaygınlaştırılma gibi bir uğraş içerisine girildi.

Kenevir, Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. İnsanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynağı olan, saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kağıt yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Ana vatanı Asya olan bu bitki genellikle hint keneviri adıyla da bilinir. Bir çok alt cinsi olan bu ürünün white widow  , cannabis ruderalis , skunk , nyc diesel gibi bir çok uyuşturucu madde yapılan türü vardır.

Erkek Eşeyli Kenevir

Tarımsal faaliyetler konusunda üretimi yapılan bu ürünün aslında en yararlı olanı erkek kenevir diye tabir edilenidir. Bir zamanlar en değerli bitki olan kenevirin ilaç yapımında kullanılan bölümü bu tohumudur.Matbaa icat edildikten sonra kağıdın ham maddesi bile kenevirdi. Birçok çiftçinin ürettiği kenevirin yasaklanma nedeni bilinmiyor. Şu sıralar ülkemizde üretimi hızlandırılması düşünülen kenevirin devlet eliyle desteklenmesi bekleniyor.En önemli özelliği ise hiçbir uğraş vermeden herhangi bir ilaçlama yapmadan büyüyebilmesidir.

Hem doğaya hem toprağa hemde insana yararı olan bu bitkinin otomotiv sektöründe bile kullanıldığını bilmek lazımdır. Lif konusunda zengin olması ve liflerin güçlü olması nedeniyle çuval ve ağ yapımında kullanılır. Oksijen üretimi ağaçlara göre daha fazladır. Kökleri sayesinde toprağı havalandırır. Ses geçirmez materyal olarak kullanılması ve ayrıca antibakteriyal bir yapıya sahip olması yüzünden hastane yataklarında tercih edilir.

Özel evlerde kenevirden yapılmış tuğlalar kullanılır ve bu tuğlalar oldukça hafif ve yangına dayanıklıdır kesinlikle yanmaz ve güvenlidir. Türkiye’de kenevir üretimi çalışmaları hız kazanırsa eğer ülkemize ne kadar faydalı olabileceğini görüyorsunuz.


Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
AutoCad Crack Yapma!