Web Sitesi İçin Anahtar Kelime Seçmek

Ben her zaman site için anahtar kelime mantığına karşı durmuşumdur. Belkide sitemin ismini hiç bir anahtar kelimeye uyduramadığım içindir, benim için önemli olan alt sayfa seo çalışmalarıdır. Anasayfa için yapılan çalışmalarınız sizin sadece belirli bir sayı anahtar kelimelerde çalışmaları kaldırabilir. 3 mü?, 10 mu? bu size kalmış ama bunun bir sınırı olduğunu sende biliyorsun.

Ama alt sayfalara yazdığınız makalelerin organik hit ile buluşması çok daha kolaydır. Yani anahtar kelime seçmek‘ten daha çok sitenize hangi makaleyi yazmanız gerektiğini bulmanız gerekli.  Bunun sadece 1 önerim var, kendine güven.

Organik hit, google tarafından bize gelen o ziyaretçiler. Buradaki herkes o ziyaretçileri kazanmak için burada savaşmıyor muyuz? Onların sitemizi ziyaret etmeleri için makaleler yazıyoruz ve çalışmalar yapıyoruz.

Peki sana bir şey soracağım, bu ziyaretçiler bu kadar emeği hak ediyorlar mı?, hayır. Bu tartışmaya kapalı bir şekilde etmiyorlar. Onlardan nefret ediyorum, senden de nefret ediyorum. Emin ol bu savaşta en büyük silahın nefret olacak.

Rakip siteye sinirleneceksin daha çok çalışacaksın kazanmak için, siteye yapılan yorumlara sinirleneceksin ve yıllardır tuttuğun dokümanları ve makaleyi çöp edeceksin. Ne diyordu o şarkıda, ben böyle değildim yaşarken oldum. Ben sana neden bunları anlatıyorum.

Burada önemli olan siten için anahtar kelime seçmek‘ti değil mi, anahtar kelimelerin bir önemi yok. Makalelerin okunma oranlarına ve google rekabetlerine göre tercih etmen gereken makale konuları vardır. Bunun için Google Trends kullanabilirsin. Google’da aranan kelimelerin günlük aylık yıllık olarak aranma hacimlerini, rekabetleri inceleyebilirsin, herkesin kullanabileceği basit bir platformdur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...


Avatar
Arda Tunahan
Her şeye inanmak için yaşlı, vazgeçmek için çok genciz!. #yer6

Bir cevap yazın

Buraya 28 kez yorum yapılmış “Web Sitesi İçin Anahtar Kelime Seçmek

 1. valla çok pis gaza geldim. ağız burun dalasım var şu an. trends i sitemde kullanıyorum haber başlıkları için. faydasını görürsünüz.

  bu yazı daha çok prikoloji ile ilgili olduğunu düşünüyorum 🙂

 2. Çok güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık diyorum ve açıklayıcı bilgilerinizi takip ettiğimi sizlere iletiyorum. Başarılar.

 3. Makalenizi baştan sona okudum, sonuna kadar haklısınız, şöyle bir şey var site ya da blog kurucularının hemen hemen hepsinin çok çeşitli maksatları var, ve bir hedef kitleleri var, dediğinize şurada katılıyorum eğer çok ilgi çekici bir site yada blog kurmuş iseniz sizin çok fazla anahtar kelime yada gayrete gerek olmaksızın siteniz trafik alıyor, diğer türlüde istediğiniz kadar anahtar kelime ve diğer çalışmaları yapın seo puanınız isterse 90 olsun yine siteniz istenen ilgiyi görmeyebiliyor, teşekkürler böyle güzel bir yazıyı yazdığınız için.

 4. Açıklayıcı ve bilgilendirici faydalı paylaşım için teşekkürler. Ben Google Trendsi bilmiyordum mesela…

 5. Anahtar Kelimelerin önemli olmadığını yazmışsınız. Ben buna katılmıyorum.Makalenin, iç seonun vs. ne kadar önemi varsa anahtar kelimeninde o kadar önemi vardır. Google pek çok aramaları anahtar kelimelere göre karşımıza getirir. Öok eskiden sadece anahtar kelimeler önemli idi. Şimdi öyle değil.Fakat yinede anahtar kelimeler çok hemde çok önemli.Tabi ki seo çalışmasıda önemlidir. Teşekkür eder başarılar dilerim.

  1. Siz anlatmak isteneni yanlış anlamışsınız sanırım. Orada anlatmak istediğim nokta anahtar kelimeler tabiki önemlidir ama sadece 3 5 tane anahtar kelimeye odaklanmak değildir. “One page SEO” alt sayfalar için yeni konular ve yeni anahtar kelimelerden bahsediyorum. Anahtar kelime önemli değil diyeni döverler. Yanlış anlaşılma var

 6. Google Trends dışında bir kelime Google’da aratıldığında altta çıkan benzer aramalar kısmı da fikir verebilir, bunu da es geçmemek lazım.

 7. Evet belirttiğiniz gibi Google Trends çok önemli bir etken. Ben genellikle anahtar kelimeleri yazılarıma gömüyorum. Etkisi gözle görünür vaziyette zaten…

 8. güzel açıklayıcı yazmışsınız eline sağlık alt yapı olmadığı için zorlanıyorum ama iyi etüt edip buradan işi kavradığımı yazacağım inşaallah

 9. Google Trrends birçok kelimede bizlere fikir vermektedir. Bilgilendirici bir makale olmuş, ellerinize sağlık.

 10. Biraz abartımışsınız sanki. Anahtar kelime googleın temeli bu konu bu kadar basit olmamalı.

 11. anahtar kelime seçmek için google araçlarını kullanıyorum sonuçta bi kelime seçerken en önemlisi hit alıp almadığı eğer bir kelime aratılmıyorsa benim sitemde yer kaplamasına gerek yok

 12. evet sitelerin en buyuk sorunu seo çalısması nasıl yapılır veya hıc ugrasmadan parayı basıp yaptırmakmı :)size kalmıs tamamen beceri işi

 13. önemli bir konuya değinmişsiniz, seo için gerekli olan bu bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

 14. aynen öyle yazınız bu kısmına katılıyoru.Burada önemli olan siten için anahtar kelime seçmek‘ti değil mi, anahtar kelimelerin bir önemi yok. Makalelerin okunma oranlarına ve google rekabetlerine göre tercih etmen gereken makale konuları .

 15. kendi web sayfalarımı bazen anaktar kelime eklemek isterim fazla detay bulmakta zorlandığım oldu tabiki, arkadaşımızın paylaşımı benim için faydalı oldu anahtar kelime yazmak için.

 16. İşte zurnanın zırt dediği yer burası , anahtar kelime seçimi için sektör içi arastırma yapmak şart , gerçekten doğru yapılmassa her şey boşa çıkar

 17. web sitesi için anahtar kelime başlıklarını ele almak faydalı bir makale yapmış kilit noktaların bulunmasında yardımcı olmakta