DOLAR 32,3651 0.16%
EURO 34,5194 -0.61%
ALTIN 2.459,01-0,07
BITCOIN 2222001-1,34%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Türkiye’de Kızamık Tehdidi

ABONE OL
27 Şubat 2019 22:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ucuz Web Tasarım

Bu hastalığın aşısı yıllar önce üretilmiş ve ölümle sonuçlanması engellenmiştir. Ülkemizde kızamıkla mücadele adına ilkokullarda öğrenciler aşılanarak bu bulaşıcı hastalığın önüne geçilmeye çalışılmıştır. Hali hazırda devam eden aşılama bir çok insanımızı bu tehlikeden korumaktadır. Kızamığın en büyük tehlikesi ölümle sonuçlanmasıdır.

Yeterli beslenmeyen çocuklarda zatürre ile birlikte ölüme kadar varan sonuçları olabilir. Risk grubuna giren yaşlılar , hamileler ve küçük çocuklar kesinlikle bu önleyici kızamık aşısını olmalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonuna benzediği için genellikle aynı belirtilere sahiptir. Kışın görülme oranı yaza göre oldukça fazladır. Tedavisi için kesinlikle iyi beslenmeli güneş alan havadar bir yerde tedavi sürecinin başlatılması lazımdır. Türkiye’de kızamık tehdidi çocuklarda daha yaygındır bu hastalığın belirtilerinden habersiz oldukları için genellikle grip gibi hastalıklarla karıştırılır. Mikroplara karşı daha dayanıksız olan çocuklarda kızamık tehdidi oldukça yaygındır.

Kızamık vakalarında artış

Türkiye’de kızamık tehdidi oldukça belirgin olmaya başladı. Son yıllarda artan kızamık vakaları bir çok insanın hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Son yıllardaki vakaların sayısının 500 civarında olması kızamık tehdidin ne denli fazla yaygın olduğunu bizlere gösteriyor. Dünyada her yıl 2 milyon kişinin bu hastalıktan öldüğü biliniyor.

Kızamık aşısı vurulmayan insanlar hayatları boyunca etrafındaki 10 kişiyi daha bu tehlikeye atıyor. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık hasta sayısı arttıkça ve insanların hastalığına farklı teşhisler koyması sebebiyle Dünyada daha çok kişiye yayılıyor ve büyük bir salgın riskini arttırıyor. Avrupa daki bazı ülkelerde kızamık aşısının yetersiz olması ve bu ülkelerde aşılanan insan sayısının oldukça az olması sebebiyle buralardaki salgınların sayısı ve ölümle sonuçlanmasında oldukça artış olduğu belirtiliyor.

Kızamık belirtileri gösteren insanların kesinlikle hemen hekime başvurması gerekiyor. Ülkemizde insanların yanlış bilgilenmesi internet gibi bir ortamdan aldıkları bilgilere sonsuz güven duyması yüzünden ülkemizdeki kızamık vakaları oldukça artış gösteriyor. Kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmayan kızamık aşısının bazı ortamlarda veya hekimler tarafından oldukça iyi anlatılamaması bu aşının ailelerin gözünde zararlı olduğunu düşündürüyor. Bu tarz bulaşıcı hastalıklar kitlelerin ölümlerine sebebiyet vereceğinden kesinlikle aşı ile kontrol altında tutulması gerekiyor.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.