Hamilelikte Doğru Beslenme

İnsanlığın devamı için üreme konusu olmazsa olmaz bir durum çoğu ülke birden fazla çocuk sahibi olan ailelere para yardımı bile yapıyor. Genç nüfusun artması yönünde yapılan bu adımlar ülke ekonomisine bile katkı sağlıyor.

Adres:
Telefon:
E-Posta:
Konum:
Diş teli fiyatı

Sağlıklı üreyen insanlara sahip ülkelerde hastalık riski bile azalma gösteriyor. Genç ve sağlıklı bir nüfus planlamasına devletten oldukça önem veriyor ve destekliyor. Çünkü geç yaşta hamileliğin hem anneye hemde bebeğe zararı olma riski oldukça yüksektir.

Uzmanlar her yıl doğan 1 milyon bebeğin 8inin kalp rahatsızlığıyla doğduğunu belirtiyor. Bunların sebepleri arasında geç gebelik ve yetersiz ve sağlıksız beslenme olarak gösteriliyor. Sağlıklı bir gebelik bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için kesinlikle annenin düzgün ve sağlıklı bir besin tüketimine sahip olması gereklidir. Gerekli vitamin , mineral , protein kaynaklarından yeteri kadar yararlanmalı gebelik sürecinde bebeğin yeteri kadar besinlerden faydalanması sağlanmalıdır.

Gebelikte Doğru Beslenme‘nin Önemi

Hamilelikte doğru beslenme‘nin önemi bilinen bir gerçek ama hangi besinleri nasıl tüketmek önemlidir bunları iyi bilmek gereklidir. Anne karnındaki bebeklerin kemik gelişimi oldukça önemlidir. Bunun için tüketilmesi gereken besinlerin başında yoğurt geliyor. Günlük tüketeceğiniz bir kase yoğurt hem size kalsiyum desteği olacak hemde bebeğinizin kemik gelişimi açısından oldukça fayda sağlayacaktır.

Herhangi bir kabızlık sorunu yaratmaması için ise yoğurdun içine bir kaşık doğal zeytinyağı koymanız yeterli olacaktır. Folik asit denilen besinler bebeğin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Bu folik asit kuru baklagillerde bolca bulunur kalp sağlığı içinde oldukça önemlidir. Haftada 2 defa tüketilen nohut gibi folik asit bakımından zengin besinler daha rahat bir hamilelik süreci ve sağlıklı bir bebek açısından önemlidir.

Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler , şalgam ve portakal folik asit bakımından oldukça zengindir ve bu besinleri tüketmek sizin yararınıza olacaktır.Sizin gebelikte atacağınız tüm adımlar bebeğiniz doğduğunda ve geri kalan hayatında önemli ve belirleyici olacaktır. Obezite veya farklı sağlık sorunlarına yakalanmaması açısından bu dönemde atacağınız adımlar tüketeceğiniz besinler oldukça önemli ve etkilidir. Yüksek protein içeren bu bakımdan zengin ürünleri kesinlikle tüketmelisiniz. Mineral vitamin içeren besinleri kesinlikle tüketmeli hamilelikte önemli olan su tüketimi  konusunda oldukça dikkatli olmalısınız.

Site haritası yolu gösterir.
Dumpper