Adana’da Bit Pazarı

Bir çok kültüre sahip Anadolu topraklarında yıllardır devam eden geleneklerimiz bulunmaktadır. Bunların devamı kültür genişliği açısından oldukça önemlidir ülkemizde bu kültürleri yaşatma açısından bir çok faaliyet yürütülmekte ve bu kültürler desteklenmektedir.

Adres:
Telefon:
E-Posta:
Konum:
Diş teli fiyatı

Toplum içerisinde kabul gören gelenekler hala devam ettirilir düğünlerimizde uyguladıklarımız asker uğurlarken misafir kabul ederken yaşattığımız kültürler bizim toplumumuzun bir parçasıdır. Bunların devamı kültürlerimizi koruma açısından oldukça önemlidir.

Bit Pazarı

Bit pazarına nur yağarmış sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Peki bu sözün nereden çıktığını biliyor musunuz ? eskiden şaka yollu teyzelere sorulan seni evlendirelim mi ? sözüne karşılık teyzelerimiz eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı sözüyle karşılık verirlermiş. Bu şaka yollu atışmalar günümüze kadar gelmiştir. Hatta bazı televizyon programlarında görmüşsünüzdür.

Amerika , İngiltere gibi ülkelerde hala uygulanan garaj satışı adı verilen bir uygulama vardır. İnsanlar kullanmadıkları yada artık kullanmak istemedikleri eşyaları satışa çıkarırlar.Ya da insanların kullanmadıkları eşyaları bozuk ve çalışır hiç farketmez alan insanlar bunları tekrardan hurdalıklarda satışa çıkarırlar. İşte ülkemizde de buna benzer bir gelenek yıllardır devam ediyor.

Bit pazarı denen bu uygulama da insanlar kullanmadıkları eşyalarını getirerek bu büyük pazarlarda satıyorlar. Hurdacılar ve kağıtçılarda sokaklarda buldukları kullanılabilen ürünleri buralara getirip satarak değerlendiriyorlar. Ülkemizde bir çok yerde bulunan bu pazarlarda ev eşyalarından tutun da giyim elektronik üzerine bir çok ürün satılmaktadır. Şimdilerde oldukça eski ürünlerin satıldığı pazarlar daha yaygın durumda Adana yıllardır aynı yere kurulan adana bit pazarı müşterilerini bekliyor.

Ev ekonomisine katkı adına insanlar buralarda kendi eşyalarını satarak geçimini sağlıyor. Hatta o kadar rağbet var ki insanlar en kaliteli malları satmak için büyük uğraşlar veriyor ve erkenden bu pazara koşuyor. Satıcılar ise gecenin geç saatlerinde gelip pazarın en iyi yerine sahip olmak için erkenden tezgahlarını kuruyorlar.

Eski dönemlerde bit pazarı

Osmanlı ve daha eski dönemlerde şimdiki pazarların yerinde bit pazarları vardı. Genelde ermenilerin olduğu bu pazarlarda insanlar mallarını takas yoluyla satarlardı. Hatta çeşitli antika ürünlerini de bu pazarlarda sergilerlerdi.

Site haritası yolu gösterir.
Dumpper