Su İçmenin Faydaları

Bir çok ülkenin suya ulaşma konusunda sıkıntıları olduğu biliniyor. Ülkemizden giden yardımlarla suya kavuşan bir çok köy ve beldenin olduğu bilinen bir gerçektir.

Ülkemizde su kaynaklarının bolluğu bu dönemlerde içme suyu konusunda sıkıntı çekmediğimizi gösteriyor. Suyun önemi konusunda yapılan araştırmalar herkesin günde en 1. 5 Litre su tüketmesini belirtiyor. İnsan sağlığından başka tarım alanlarında kullanılan su insanlığın kesinlikle vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Vücudumuza her konuda fayda sağlayacak olan suyun hangi organlar ne kadar fayda sağlayacağı uzmanlar tarafından araştırılmıştır.

Kalbe ve damarlara faydaları

Vücudumuzun 4/3 kısımının su olduğu bilinmektedir. Damarlarda dolaşan kanın içinde bulunan su vücudumuzun gerekli oksijen alımı konusunda kan akışını hızlandırarak yeterli oksijen taşınmasına katkıda bulunur. Yeterli su tüketmez isek eğer kanda yeterli oksijen olmayacağı için kan dolaşımı yavaşlar ve tansiyonumuz düşer buna bağlı olarak bayılmalar meydana gelebilir. Vücudumuzun her yerini dolaşan kanın hızında yavaşlama olacağı için beyne ve kalbe yeterli derecede kan pompalanmaz ise felç riski gerçekleşebilir.

Suyun eklem ağrılarına faydaları

Eklem sıvısı denilen eklemlerimizde daha rahat hareket etmemizi sağlayan kaygan sıvı bulunur. Tükettiğimiz su bu sıvıya katkıda bulunarak daha rahat hareket etmemizi sağlar. Sıvı tüketimin azalması eklemlerde ağrıya ve hareket etmekte zorlanmaya yol açar.

Zihni açıyor

Vücudun kontrol merkezi olan beyin de diğer organlar gibi sağlıklı çalışmak için suya ihtiyaç duyuyor. Yeterli su tüketilmesi olmaz ise  unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali, algıda ve hareketlerde azalma, sinirlilik oluyor.  

Cildi yenileme yardımcı

Kesinlikle suyun bilinen ve kanıtlanmış en büyük özelliği cildin daha parlak ve canlı görünmesidir. Su tüketimi konusunda yetersiz kalırsak cildimiz yeterince terleme yapamıyor ve gözeneklerin hava alması engelleniyor ve cilt esnekliğini kaybediyor.

Stres seviyesinde artma

Yetersiz su tüketimi vücudumuzu stres altına sokuyor beynimizde yeterli su bulunmaması bizleri daha gergin ve stresli bir hale sokuyor.

Hamilelikte su tüketimi

Belki de en önemli olanı kendi sağlığımız ve bebeğimizin sağlığı konusunda kesinlikle bolca sıvı tüketmeliyiz. Bebeğin gelişimi arttıkça amnion sıvısı fazlalaşmaya başlıyor. Bu sıvı arttıkça vücudun sıvı ihtiyacı da artıyor. Bebeğimizin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlamak adına kesinlikle bolca su tüketmeliyiz.

 


Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
İnternetten Tanzim Satış